utorok 25. decembra 2012

Lampa za 5 dolárov je poháňaná iba gravitáciou (video)Vedeli ste, že existuje v súčasnosti viac ako 1,5 miliardy ľudí vo svete, ktorí nemajú spoľahlivý prístup k elektrickej sieti? Títo ľudia sa spoliehajú na palivá z biomasy (predovšetkým petrolej) pre osvetlenie, akonáhle zapadne slnko.

     Všeobecne koluje názor, že solárne osvetlenie je odpoveďou na tieto problémy v rozvojovom svete. Avšak solárne panely vyrábajú elektrickú energiu iba vtedy, keď slnko svieti, takže energia musí byť uložená v batérii, aby produkovala svetlo, keď sa zotmie. Množstvo energie je závislé na veľkosti panelu, veľkosti batérie, a koľko (ak vôbec) slnko svietilo.

    
Batérie, panely a svetlá sú však drahé, a mimo dosahu ľudí so žiadnymi úsporami. Solárne  projekty
osvetlenia aj naďalej zaisťujú osvetlenie pre tisíce ľudí v rozvojovom svete, ale šírenie je pomalé, pretože cena je príliš vysoká pre jednotlivca, tak je potrebné, aby sa zakupovali inštalovali namiesto jednotlivca pre celé komunity.
 
     Nižšie náklady sebestačnej lampy sú stále viac široko dostupné, ale batérie sú slabou stránkou, pretože sú drahé a opotrebúvavajú sa používaním a časom. Veľmi často pri kúpe lacnú solárnu lampu s vstavaným akumulátorom, plná tretina toho, čo platíte, je batéria, a budete musieť vymeniť raz za niekoľko rokov. Za predpokladu, že sa môžete dostať novú batériu ... Kapacita je často znížená, ako ušetriť peniaze, ktoré obmedzuje dobu použitie, po ktorom nie je svetlo. Znižuje sa ich kapacita batérie, preto je potrebné každých pár rokov kúpiť novú, čo si vyžaduje nemalé náklady.
 

GravityLight: LED svetlo bez batérie bežiace na silu gravitácie


    
S GravityLight, však stačí len pár sekúnd, zdvihnúť hmotnosť, ktorá vytvára dostatok energie pre pol hodiny svetla, kedykoľvek je to potrebné. Neobsahuje žiadne batérie, ktoré by bolo treba nahrádzať resp. likvidovať. Je úplne čistá a ekologická.


 Tím dizajnérov v Londýne prišiel s radikálnou novou formou osvetlenia, ktorá nevyžaduje žiadne solárne (slnečné) panely ani batérie, aby osvetlila malý domov v rozvojovej krajine.


ZDROJ: 

http://www.business-opportunities.biz/2012/12/11/generating-light-with-gravity/

http://www.ecochunk.com/4398/2012/12/07/gravitylight-battery-less-led-light-runs-on-the-power-of-gravity/#more-4398

http://www.business-opportunities.biz/2012/12/11/generating-light-with-gravity/Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára